ايـــران شــشــمـيـن تـولــيدكـنـنـده هــلــو در جــهــان

پنجشنبه, 11 بهمن,1397

 ايـــران شــشــمـيـن تـولــيدكـنـنـده هــلــو در جــهــان

ایران ششمین تولید کننده هلو در جهان - سبزالو

  سالانه حدود هفت میلیون تن هلو در جهان تولید می‎شود كه ایران با تولید 600 هزار تن هشت درصد تولید این میوه در جهان را داشته و در رتبه ششم تولید هلو جهان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار كشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، استان البرز بیشترین تولید هلو در ایران را دارد و پس از آن استان مازندران با تولید سالانه 140 هزار تن دومین تولیدكننده این میوه هسته‌دار در ایران است.

طبق آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران در نیمه نخست سال جاری پنج هزار و 400 تن هلو به ارزش هفت میلیون دلار صادر شده است.

در بین كشورهای مختلف جهان، چین اولین تولید‌كننده‌ هلو و ایتالیا دومین تولید‌كننده‌ این میوه محسوب می‌شود و پس از آن كشورهای آمریكا، یونان، فرانسه، ایران، تركیه، شیلی، اسپانیا و آرژانتین قرار دارند.

منشا میوه هلو در ایران نبوده و این میوه در دوران پیش از تاریخ در كشور چین كاشته می‌شده كه از طریق جاده ابریشم به ایران آورده شده است.

هلو كه میوه‌ مظهر طول عمر انسان تلقی می‌شود درختی كوچك داشته كه در میان دیگر درختان میوه عمر كوتاهی دارد و تنها 15 تا 20 سال دوام می‌آورد. البته طول عمر درختان هلو كه در باغ‌های پرورشی كاشته می‌شود نصف این میزان است.

این میوه شامل ارقام زودرس و دیررس می‌شود كه ارقام زودرس آن در ایران از اواخر تیر تا اوایل شهریورماه برداشت می‎شود كه شامل هلو زعفرانی، انجیری، ردهاون، شلیل ردگلد و شلیل سان‌گلد است. ارقام دیررس هلو نیز از نیمه شهریور تا اواسط مهر ماه برداشت می‌شود.

هر ساله میزان زیادی هلو، آلو زردآلو روی دست باغدارن می‌ماند چراكه قیمت خرید آن از باغدار به قدری پایین است كه حتی جوابگوی هزینه برداشت هم نبوده و از سوی دیگر با توجه به اینكه میوه‌ای سریع‌افساد است و باید در سردخانه نگهداری شود، هزینه‌های سردخانه نیز برای باغدار مقرون به صرفه نیست و در برخی موارد این محصول روی درخت می‌ماند كه امید می‌رود با راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تكمیلی در این بخش مازاد تازه‌خوری جذب صنایع شود تا با فرآوری آن هم در داخلی و صادراتی برای محصولات جدید و فرآوری شده بازار داشته باشیم و هم رونقی در بخش كشاورزی ایجاد شود.

انتهای پیام

 

اترك تعليقك

بازگشت